Photo by Ana Essentiels on Unsplash
Bradavický express je šarlatový (odstín červené, v originále „scarlet“) vlak, poháněný parní lokomotivou, jehož úkolem je bezpečně dopravit studenty z Londýna (nádraží King´s Cross) do Bradavické školy a zase zpátky. Není zcela jasné, jak často vlak vyráží, nicméně jelikož mnoho studentů se vrací domů na Vánoční a Velikonoční svátky, lze předpokládat, že Bradavický express musí podniknout během školního roku minimálně tři cesty každým směrem. Jedinou jistotou je, že vlak vyjíždí vždy 1. září v 11 hodin z Londýna.
Poprvé vyrazil Bradavický Express kolem roku 1850 a jeho využití pro cestu do školy, je od té doby pro všechny žáky povinné, na základě dekretu Ministerstva Kouzel. Z výše uvedeného vyplývá, že kapacita vlaku musí být dostatečná, aby pohodlně uvezl všechny žáky Bradavické školy, což znamená, na základě podložených odhadů, cca. 250 osob (JKR sama v rozhovorech uváděla nejdříve 1000 a následně 600 žáků, nicméně tato čísla nepasují do skutečností uváděných v knize). Pro takový počet studentů, musí mít Bradavický express 6-7 vagonů (při standartním rozvržení 9 kupé na vagon a 4-6 osob na kupé). Podle všech indicií není Bradavický express majetkem školy, ale Ministerstva kouzel, kterého ho získalo za diskutabilních okolností (čti: ukradlo Mudlům) v 19. století.
Učitelé využívají Bradavický express zcela výjimečně (např. Remus Lupin ve třetí knize, či prof. Horacio Křikloun (orig. Horace Slughorn) v knize šesté). Jedinými dospělými ve vlaku jsou tak obvykle pouze strojvedoucí a čarodějce s vozíkem sladkostí (orig. Trolley witch). Vozík sladkostí samotný pak obsahuje širokou nabídku kouzelnických sladkostí, od Bertíkových fazolek tisickrát jinak (orig. Bertie Bott’s Every Flavor Beans), přes Šumivé bzučivky ( Fizzing Whizbees), Kotlové koláčky (Cauldron Cakes) až po čokoládové žábky se sběatelskou kartou.
Nástupiště 9 a ¾
Aby se předešlo pozornosti mudlů, odjíždí vlak do Bradavic z utajeného nástupiště 9 a ¾, vchod na nějž leží za průchozí bariérou (alespoň pro kouzelníky) mezi nástupišti 9 a 10. Dle JKR existuje takovýchto „zlomkových“ nástupišť na nádraží King`s Cross více a jsou využívána například při dopravě většího počtu osob na velké organizované akce.
Photo by Sarah Ehlers on Unsplash
Bradavický Express ve filmu
Záběry Bradavického expressu patří k vizuálně nejpůsobivějším scénám z filmového zpracování příběhů Harryho Pottera. Nejikoničtější je pak zřejmě přejezd vlaku přes klenutý viadukt. Toto místo skutečně existuje, jedná se Glenfinnan Viaduct a naleznete ho ve Skotsku.
Photo by Jack Anstey on Unsplash
Photo by Alwin Kroon on Unsplash